Koho by som volil v Bratislave a v Petržalke

Viacero ľudí sa ma pýta, kedy napíšem svoje odporúčania koho voliť, keďže to zvyknem písať pred každými voľbami. Pre tých, ktorí náhodou nevedia, dopredu upozorňujem, že v Petržalke kandidujem za starostu, aj za mestského poslanca. Napriek tomu, že sa snažím pozerať na veci pragmaticky a nezaujato, tak určite je môj pohľad subjektívny. Píšem to čo si myslím a tak ako to vidím. Zelenou farbou a tučným som označil tých, z ktorých by som si vyberal, keby som bol obyvateľom danej mestskej časti. Mimo Petržalky môže byť označených aj viac ako volený počet kandidátov. Dôvodom je, že v danom obvode poznám viacero kandidátov.

Koho by som volil za primátora

Mestské časti Petržalka, Karlova Ves, Dúbravka, Vrakuňa a Podunajské Biskupice, v ktorých žije takmer polovica obyvateľov Bratislavy, by mali voliť za primátora toho, koho hlavným cieľom bude vyriešiť nespravodlivé financovanie medzi mestskými časťami. Inak aj naďalej ostanú v hlavnom meste obyvateľmi druhej katégorie. Viac o nespravodlivom delení peňazí medzi mestskými časťami sa dočítate v mojom článku tu.

Tak ako v minulých voľbách, dám tri mená a tri dôvody. Zo štyroch zvoliteľných mien je pre mňa nevoliteľný iba Ivo Nesrovnal. Moja osobná skúsenosť s ním je veľmi negatívna. Čo sa týka ostatných troch kandidátov, všetkých považujem za výrazne lepšiu alternatívu ako súčasného primátora. Osobne si viem predstaviť spoluprácu s ktorýmkoľvek z nich. Kandidáti sú zámerne zoradení abecedne, bez mojej osobnej preferencie.

Václav Mika

Komunálnym veciam sa doteraz nevenoval. Má skúsenosti z komerčnej sféry (generálny riaditeľ rádia Expres a TV Markíza – viac ako 500 zamestnancov) ako aj z verejného sektora (generálny riaditeľ RTVS – viac ako 1000 zamestnancov). V rokoch 2006 a 2007 bol vyhlásený TOP manažérom Slovenska (v roku 2009 skončil druhý) a víťaz ocenenia manažér roka TREND TOP 2017. Pred rokom a pol pri voľbe riaditeľa RTVS za Miku orodovala celá opozícia, známe osobnosti, bratislavská kaviareň a dokonca aj časť verejnosti. Dnes má bratislavská kaviareň iného favorita, ktorého zvolenie Mika ohrozuje. Všetky argumenty, ktoré sa pred rokom a pol používali v jeho prospech sa zabudli alebo sa paradoxne používajú ako jeho nevýhody. Mika tak na vlastnej koži môže spoznať príslovie: “Svetská sláva, poľná tráva”.

Treba priznať, že z trojice Mika, Mrva a Vallo je v komunálnej oblasti najslabší. Na druhej strane, z hľadiska skúseností s riadením veľkých organizácií (nad 250 zamestnancov) a preukazovania úspešných výsledkov v praxi je o viac ako triedu pred zvyšnými dvomi kandidátmi. To už nehovorím o politických a rôznych iných tlakoch, ktorým musíte čeliť na celoslovenskej úrovni v takýchto pozíciách. Určite si nemyslím, že Mika je ideálny kandidát na primátora, rovnako ako si nemyslím, že byť dobrým manažérom je riešenie na všetko. Keď ale čítam príspevky podporovateľov Valla, že ten Mika vlastne nikdy nič nedosiahol a Vallovi nesiaha ani po členky, tak neviem, čo si mám o tom myslieť. Len pre porovnanie, firma ktorú viac ako 10 rokov vlastní a riadi Vallo má oficiálne dvoch zamestnancov.

Samozrejme, aj mňa pri Mikovi vyrušuje, že sa s každým pozná a vždy sa so všetkými dohodne. Ja to veľmi neuznávam, ale v politike táto schopnosť nemusí byť na škodu. Otázkou je, či pri takýchto dohodách podlieza laťku. Počas jeho pôsobenia v RTVS som ten pocit nemal. Skôr sa mi zdá, že nespokojní boli tí, čo ho do funkcie nominovali, i keď priznávam, detailne som to nesledoval. K dnešnému dňu minul Mika podľa transparentného účtu cca 175 000 eur (zo zákonom stanovených 250 000 eur).

Ján Mrva

Je 12 rokov starostom Vajnor (menej ako 50 zamestnancov) a posledné štyri roky aj mestským poslancom. Mrva je pracovitý a rozhodne nie je hlúpy. Z trojice voliteľných kandidátov jednoznačne najlepšie rozumie komunálnym veciam. Aj keď sa to niektorým ľuďom nebude páčiť, fakt je, že Mika a Vallo nebudú ani o rok rozumieť komunálu toľko, ako mu dnes rozumie Mrva. Problémom Mrvu je, že nemá zrovna štátnicky prejav, ani vystupovanie. Pre nezanedbateľnú časť voličov je nevoliteľný pre niektoré svoje konzervatívne názory a postoje.

Aj keď v komunálnej oblasti riešite málo konzervatívno-liberalných problémov, tak zbytočne stráca voličov, ktorí chcú mať kozmopolitnú Bratislavu. Stráca ich nie pre svoje schopnosti, ale pre ich obavu, že nebude primátorom všetkých, a že sa pri niektorých rozhodnutiach nebude vedieť povzniesť nad svoju vieru a presvedčenie.

S tak širokou podporou pravicových strán by mal byť jednoznačným favoritom. Ale aj kvôli týmto veciam ním nie je. Bol som na jednej z diskusií a musím priznať, že nezaujatý divák mohol hodnotiť Mrvu ako najslabšieho z kandidátov. Rozpráva veľa a rád. Problém je, že to, čo hovorí, je nezrozumiteľné pre ľudí, ktorí danej problematike nerozumejú, čo je drvivá väčšina. A predvolebná kampaň nie je testom schopností, ale hlavne prezentačných a presviedčacích zručností. To je dôvod, pre ktorý Mrva ťahá za výrazne kratší koniec, ako by mohol a mal. Z hlavných favoritov má najlacnejšiu kampaň, k dnešnému dňu minul cca 60 000 eur.

Matúš Vallo

Je basgitarista skupiny Para, architekt a spolumajiteľ firmy VALLO & SADOVSKÝ (firma má podľa finstatu dvoch zamestnancov). Treba uznať, že Vallova kampaň je z uvedených kandidátov jednoznačne najlepšia, ale aj výrazne najdrahšia. K dnešnému dňu stála viac ako 300 000 eur a to iba vo finančnom plnení. Má ju zjavne veľmi dobre premyslenú a dlhodobo pripravenú. I keď asi pôvodne nepočítal s tým, že bude musieť využiť dieru v zákone a tak obchádzať stanovený limit 250 000 eur. Dva roky sa pripravoval, vďaka čomu je v komunálnych veciach určite lepšie zorientovaný ako Mika. V oblasti architektúry a staviteľstva má z uvedených kandidátov najlepšie vedomosti ako aj praktické skúsenosti.

Pred desiatimi rokmi by som ho určite volil a bol by som jeho veľkým fanúšikom, tak ako je množstvo mojich rovesníkov alebo mladých. Dnes ma vyrušuje niekoľko vecí. Jednou z nich je presvedčanie ľudí, že ak zapichnú vlajočku Matúš Vallo do vody, tak sa okamžite premení na tridsaťročnú škótsku whisky. Odborníkom na komunálnu oblasť sa stal prakticky každý, kto vstúpil do tímu Vallo. Priznám sa, sám som zvedavý, koľko ľudí uprednostní tento marketing a značku pred reálnou prácou a výsledkami. Druhým je nákladovosť kampane. Ľudia okolo Valla tvrdia, že je najlepší kandidát, s najlepším tímom a plánom. Prečo potom musí míňať vo volebnej kampani ďaleko viac peňazí ako ostatní a pritom ešte obchádzať zákon? Keby to robil niekto iný, tak by ho zakopali pod čiernu zem. Ale keďže to robia oni s pečiatkou ESETu, tak je to v poriadku. Tento dvojaký meter mi vadil a vždy mi vadiť bude. V knihe Plán Bratislava sa píše, že múdre mesto si vie priznať chybu. Škoda len, že v praxi, keď som na viacero chýb v tomto dokumente upozornil ja, sa podľa tohto hesla neriadili.

V neposlednom rade ma vyrušuje ignorácia väčšinového volebného systému v komunálnych voľbách. Samozrejme, právo kandidovať má každý. Keď ale nemáte snahu sa dohodnúť a nominujete slabých kandidátov, ktorí iba trieštia hlasy, tak neviem, či to je znakom toho, že máte radi Bratislavu. Lebo ako to nevyjde, tak ste výraznou mierou prispeli k ďalším štyrom strateným rokom. A ten, komu to nevadí, nemá podľa môjho názoru a skúseností čo hľadať vo verejnej funkcii. Možno moje hodnotenie pôsobí negatívnejšie, ako by si Vallo a jeho tím zaslúžili. Určite oceňujem snahu aj prácu, ktorú so svojím tímom spravil. Ak však tvrdia, že oni sú tá nová generácia s inou politickou kultúrou, tak by nemali ohýbať pravidlá financovania vo svoj vlastný prospech, s takto neférovo získanou výhodou a predraženou reklamou valcovať realitu a pritom neakceptovať žiadnu kritiku. Ja si nemyslím, že sa to takto má robiť, ale na konci dňa rozhodnú voliči.

Koho by som volil za mestských poslancov

Kandidáti na primátora sa predbiehajú v tom, kto bude mať koľko poslancov v zastupiteľstve, o ktorých sa bude môcť opierať. Podľa môjho názoru bude zastupiteľstvo veľmi pestré.

PETRŽALKA (volí sa 10 poslancov)

STAROSTA: Na starostu kandidujem preto, lebo mám reálne skúsenosti z riadenia mestskej časti z pozície prednostu a dokážem zabezpečiť efektívne fungovanie úradu. Druhé volebné obdobie som poslancom a veľakrát som dokázal, že chcem a viem chrániť verejné zdroje, ako aj to, že komunálnym veciam naozaj rozumiem. Viac na www.janhrcka.sk.

MESTSKÍ POSLANCI: Napriek tomu, že sa volí 10 poslancov, tak na uvedené miesta je obrovský pretlak. Prakticky nikto nemá istotu, že bude zvolený. Poslancov by som rozdelil na dve skupiny.

Prvá skupina hlavných favoritov obsahuje 15 mien. Z nich minimálne piati sa stanú mestskými poslancami. Patria sem známe mená ako Bajan, Budaj, Ftáčnik, kandidáti na starostov Hrčka, Kratochvíľová, Pätoprstá, Kríž, silní lokálni kandidáti ako OvečkováHrehorová, Dolinay či Kimerlingová alebo ostatné známe mená ako Hochschorner, Šebej, Farkašovská, Greksa.

Druhá skupina obsahuje 10 kandidátov, ktorí tiež majú šancu byť zvolení. Jedná sa o slušných kandidátov za veľkú pravicovú koalíciu ako sú Vetrák, KarmanCmorej, Jakubčová, iní lokálne známi kandidáti VydraLažo, Jaura, ostatní kandidáti na starostov Bučan, Dragún alebo Plšeková kandidujúca na primátorku.

Nepredpokladám, že medzi desiatimi zvolenými sa bude nachádzať niekto mimo tohoto zoznamu a predpokladám, že väčšina mien bude z prvej skupiny. Ja budem voliť nasledujúcich ľudí: OvečkováHrehorová, VydraVetrák, CmorejKarman, DolinayKimerlingová, Jakubčová. Dôvod, pre ktorý budem voliť týchto ľudí je, že majú šancu byť zvolení a okrem Jakubčovej všetkých osobne poznám. Som si istý, že budú v meste kopať hlavne za Petržalku a nie za seba alebo za “svojho” primátora. Namiesto seba zakrúžkujem Petra Hochschornera. Nie preto, že by bol najlepším alebo najaktívnejším komunálnym politikom, ale ako poďakovanie za to, čo spravil pre Slovensko.

MIESTNI POSLANCI: Do miestneho zastupiteľstva budem vo svojom volebnom obvode krúžkovať poslancov z koalície PRE Petržalku so stranami SaS, NOVA, KDH, OKS a SME rodina, za ktorú kandidujem. V ostatných volebných obvodoch môžem tiež odporučiť krúžkovať kandidátov tejto koalície. Dôvody sú dva. Prvý je, že na tejto kandidátke poznám najviac ľudí, väčšinu z nich som si sám vybral a mám s nimi veľmi dobrú osobnú skúsenosť. Napriek tomu, že sa nejedná o známe mená, viacerí z nich sú veľmi aktívni vo svojich komunitách. Ak poznáte človeka, ktorý sa vo vašom okolí aktívne venuje svojmu okoliu a robí dobrú prácu, zakrúžkujte ho. Druhý dôvod je, že by z mojej strany bolo divné a nelojálne, keby som podporil niekoho mimo vlastnej koalície. Samozrejme, priznávam bez mučenia, že aj keď máme určite najlepšiu zostavu, nie je dokonalá a mohla byť lepšia. Aj v iných zoskupeniach sa nachádza niekoľko šikovných ľudí. To by ale zopár stranám a kandidátom muselo naozaj záležať na Petržalke. Keďže ich snaha o spájanie síl bola prakticky nulová, ide najmä o osobné záujmy alebo testovanie svojich síl a preferencí. Viac sa poslancoch tejto koalície dočítate v týchto novinách PRE Petržalku alebo na mojej stránke www.janhrcka.sk.

RUŽINOV (volí sa 7 poslancov)

STAROSTA: Volil by som toho, kto má najväčšiu šancu poraziť Martina Chrena.

POSLANCI: Kandidáti na starostu Buocik, Pekára Chren sú jediní, ktorí majú istotu, že budú zvolení za poslancov mestského zastupiteľstva. O zvyšné štyri miesta sa pobije 13 kandidátov pravicovej koalície BodnárKaliský, MachataNemčič, Sloboda s kandidátmi na starostov Adamec, Drozd, Poláčiková a ostatnými silnými lokálnymi kandidátmi ŠimončičováŠtasselová, Patoprstý. Prekvapiť môže Švihran, ktorý organizoval viacero stretnutí a vynaložil veľa energie, aby spojil dobrých kandidátovv Bratislave do jednej skupiny (koalície). Nepodarilo sa to, a preto hlavné mesto bude mať opäť ďaleko viac zlých poslancov a starostov ako si zaslúži. Šancu na zvolenie má vďaka svojmu menu aj Jakub Vallo, brat Matúša Valla.

STARÉ MESTO (volia sa 4 poslanci)

STAROSTA: Volil by som Zuzanu Aufrichtovú

POSLANCI: V Starom Meste to bude tiež veľmi pestré. Úplnu istotu nemá asi nikto. Tri miesta si podľa mňa rozdelia najväčší favoriti, ktorými sú Grendel, Borguľa, Števčík, Vallo a Aufrichtová. Možno jedno mieto obsadí aj niekto z trojice Kleinert, Oráčová, Vagáč. V Starom Meste by som kľudne volil aj Róberta Grožaja. Nenápadný chalan, ktorý ale robí poctivú prácu.

NOVÉ MESTO (volia sa 4 poslanci)

STAROSTA: V Novom Meste sa rozhodne medzi Rudolfom Kusým a Matúšom Čupkom. Napriek tomu, že Matúš Čupka robí super prácu aj výbornú kampaň, myslím si, že voľby vyhrá Kusý. Voľby nezvyknú byť spravodlivé a situácia v Novom Meste ako aj rozloženie síl je značne komplikované. Ale nebudem sa hnevať, ak sa budem mýliť.

POSLANCI: Istotu zvolenia má asi iba Korček. O zvyšné tri miesta sa podľa mňa pobije 9 kandidátov. Z pravicovej koalície ÁrvaLíšková, Petrovič, lokálni silní nezávislí kandidáti MikulecWinkler, Vaškovič. Veľmi silná bude opäť aj Augustinič. Šancu na zvolenie má aj Martin Vlačiky. Teoretickú šancu má ešte aj Mrva. Tak isto by som kľudne volil aj blogera Róberta Puka.

KARLOVA VES (volia sa 3 poslanci)

STAROSTA: Volil by som Danu Čahojovú, ktorá podľa mňa vyhrá.

POSLANCI: Istotu zvolenia má iba starostka Čahojová. O zvyšné dve miesta obsadí niekto zo štvorice Záhradník, Lenč, Bendík, Hanulíková. Teoretickú šancu má ešte kandidát na starostu Šmotlák.

DÚBRAVKA (volia sa 3 poslanci)

STAROSTA: Volil by som Martina Zaťoviča, ktorý podľa mňa vyhrá.

POSLANCI: Tu podľa mňa budú zvolení za poslancov KáčerKrajčír a Zaťovičová.

PODUNAJSKÉ BISKUPICE (volia sa 2 poslanci)

STAROSTA:  Tu naozaj neviem, koho by som volil. Z kandidátov poznám iba Milana Černého a toho by som nevolil v žiadnom prípade.

POSLANCI: Istotu zvolenia má iba končiaca starostka Ožvaldová. Druhé miesto obsadí niekto z trojice Kubiš, Jégh, Černý.

VRAKUŇA (volia sa 2 poslanci)

STAROSTA:  Voľby vyhrá Martin Kuruc.

POSLANCI: Opäť istotu má starosta Kuruc. O druhé miesto zvedú súboj Galo, Šindler a Svoreňová.

RAČA (volia sa 2 poslanci)

POSLANCI: V Rači si dva mandáty rozdelí štvorica PajdlhauserRybanič, Pilinský a Plavúchová. Nikto iný nemá podľa mňa reálnu šancu.

VAJNORY (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Starostu asi vyhrá Michal Vlček.

POSLANEC: Za poslanca asi vyhrá Zeman, ktorého podporuje veľká koalícia. Prekvapiť by mohol ešte Panák.

DEVÍN (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Starostovskú stoličku pravdepodobne obháji Ľubica Kolková.

POSLANEC: Poslancom bude podľa mňa zvolený kandidát veľkej koalície Kunst.

DEVÍNSKA NOVÁ VES (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Starostom bude niekto z dvojice Dárius Krajčír – Rastislav Tešovič. Keďže z tejto dvojice poznám iba Tešoviča, preto by som volil jeho.

POSLANEC: Za Devínsku Novú Ves bude podľa mňa poslancom niekto z dvojice Kovárik-Tešovič. Opäťovne aj z tejto dvojice poznám iba Tešoviča, preto by som si vybral jeho.

LAMAČ (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Najväčšie šance podľa mňa má kandidát veľkej koalície Lukáš Baňacký.

POSLANEC: Za poslanca bude zvolený buď končiaci starosta Šramko alebo Polakovič.

ZÁHORSKÁ BYSTRICA (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Volil by som Ivana Bosňáka.

POSLANEC: V Záhorskej sa podľa mňa rozhodne medzi Krupom a Weinštukom. Teoretickú šancu môže mať aj kandidát veľkej koalície Borovský.

ČUNOVO (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Volil by som Gabrielu Ferenčákovú.

POSLANEC: V Čunove bude za poslankyňu zvolená starostka Ferenčáková.

JAROVCE (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Súboj zvedie existujúci starosta Pavel Škodlerso svojím vicestarostom, mestským a župným poslancom Jozefom Uhlerom.

POSLANEC: Víťaz zo starostovského súboja UhlerŠkodler, bude aj mestským poslancom, keďže obaja kandidujú aj na túto pozíciu.

RUSOVCE (volí sa 1 poslanec)

STAROSTA: Bolo by prekvapením, ak by Dušan Antoš post starostu neobhájil. Ale ak by ľudia chceli zmenu, tak na starostku kandiduje z iniciatívy Pre Rusovce Tuleková-Henčelová.

POSLANEC: Myslím, že vyhrá Jenčík. Ak by ľudia chceli zmenu, tak potom by bola voľba Róbert Kalmár.