Netransparentný Kližan

Ak niečo vyzerá netransparentne, správa sa netransparentne a robí sa netransparentne, tak to netransparentné aj bude.

Už 15. septembra 2022 si Transparency International Slovensko všimlo, že veľkosť billboardovej kampane pána Martina Kližana nezodpovedá pohybom na jeho transparentnom účte. Tento nesúlad nedokázal pán Kližan hodnoverne vysvetliť, pričom tvrdil, že v mesiaci august mu kampaň visela zadarmo.

Na prelome rokov 2021/2022 som dostal echo od mojich kamarátov, že v komunálnych voľbách bude proti mne kandidovať Martin Kližan a že “naloží” do kampane veľa peňazí. Tak som si priebežne dokumentoval a evidoval náklady jeho kampane.

Tu nájdete kompletne spracované príjmy, výdavky ako aj štruktúru výdavkov podľa pohybov na transparentnom účte (link tu) ako aj priznanú sumu 26 000 eur zo súkromného účtu (viď obrázok TIS vyššie).

Podľa údajov minul k dnešnému dňu 73 283,82 eur. Nezrovnalostí je v tejto evidencii viac, takže niektoré z nich teraz detailnejšie rozoberiem. Najviac viditeľná a najľahšie skontrolovateľná je, samozrejme, billboardová kampaň. Dôvodom je, že kým iné náklady viete schovať alebo nepriznať, propagáciu svojej osoby na billboardových plochách schováte ťažko. Tak som si postupne mesiac po mesiaci robil fotodokumentáciu, lebo som mal tušenie, že to bude zaujímavé.

V auguste som si od spoločnosti BigMedia (na ktorých bola väčšina reklamy) vypýtal zoznam voľných plôch a ich ceny. Škoda, keby som to urobil o mesiac skôr, dozvedel by som sa, či plochy pána Kližana boli v ponuke v mesiaci august (tak ako uvádza), alebo nie. Možno ale niekto iný žiadal túto spoločnosť na mesiac august o voľné plochy v Petržalke. Ja som dostal nasledujúcu cenovú ponuku:

Podľa nej som zostavil tabuľku s uvedením obvyklých cien na uvedené billboardy:

Z uvedených údajov vyplýva, že za billboardové plochy za štyri mesiace malo byť zaplatené o 26 141 eur viac, než oficiálne uvádza.

Aj keby bola pravda, že plochy dostal v auguste zadarmo, tak to nič nemení na skutočnosti, že sa táto cena započítava do limitu nákladov na kampaň v zmysle zákona ako iné bezodplatné plnenie “Na účely započítania daru alebo iného bezodplatného plneniado nákladov na volebnú kampaň je kandidát povinný započítať rozdiel medzi cenou uvedenou v zmluve a cenou obvyklou.”

Tým sa jeho náklady vo výške 99 424 dostávajú na hranu zákonom stanoveného limitu 100 000 eur. O ktoré bigboardové plochy sa jedná a kde sa nachádzali prikladám obrázky v nasledujúcej galérii podľa mesiacov (mesiac júl a august sú rovnaké, preto sú uvedené iba raz).

7 a 8 mesiac

9 mesiac

10 mesiac

Ďalšou zvláštnosťou tejto kampane je fakt, že kým napríklad noviny si objednával pán Kližan napriamo v tlačiarni (ako dodávateľ je firma GUPRESS https://www.gupress.sk), tak celú vonkjašiu kampaň si objednával cez skrachovanú spoločnosť 2 x 15 = 18 s.r.o. pána Jozefa Šrámka z TK Jednotka na Prokofievovej, (IČO: 31 373 658), ktorá je uvedená ako dodávateľ na všetkých jeho billboardových plochách. Táto spoločnosť mala za posledných päť rokov kumulatívnu stratu takmer 130 000 eur, má zadĺženosť cez 1000% a záporný vlastný kapitál.

Podľa môjho názoru by takúto nedôveryhodnú firmu na najdrahšiu časť kampane použil iba ekonomický analfabet alebo niekto, kto chce zakryť reálne náklady tejto najväčšej položky cez nastrčenú firmu. Reálne plochy dodáva spoločnosť BigMedia, u ktorej sa tieto plochy dajú objednať napriamo a takáto “skrachovaná” firma u nej určite nebude mať žiadne lepšie legálne podmienky ako by mal pán Kližan pri priamom objednaní.

Billboardové plochy ale nie sú jediný náklad na kampaň, ktorý pán Kližan nehradil z transparentného účtu a zatiaľ jeho úhradu nepriznal ani zo súkromného. Je ním napríklad prieskum verejnej mienky, ktorým sa pán Kližan oháňal nielen na Facebooku, ale aj na rôznych stretnutiach so svojimi známymi alebo s ľuďmi, u ktorých sa uchádzal o podporu. Bol objednaný u firmy Actly s.r.o. (https://www.actly.sk), v ktorej spoločníčkou je bývalá starostka starého mesta Tatiana Rosová (https://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=328020&SID=2&P=1)

Ďalšie náklady, ktoré absentujú pri pohyboch na transparentnom účte sú napríklad bicyklové billboardy zo stredy 26. októbra 2022 pred Domom kultúry Zrkadlový háj. Podľa vyjadrení Zuzany Kovačič Hanzelovej (potvrdené aj mojimi inými kamarátmi) sa tam premávali pred začiatkom debaty na primátora.

Keď ich predtým použil na Dňoch Petržalky 25.6.2022 pred Dostihovou dráhou alebo na Tyršovom nábreží pri Petržalka Feste 9.9.2022, tak sa objavila úhrada aj na transparentnom účte. Tentokrát žiadna úhrada nebola.

Takisto, keď mal 19.10.2022 priateľské posdenie v Dome kultúry Zrkadlový háj (za ktorej prenájom zaplatil 700 eur), tak náklady na účinkujúceho Miroslava Švába už v pohyboch na transparentnom účte nenájdete. Mohol, samozrejme, vystupovať zadarmo, ale aj v takom prípade sa cena obvyklá za takéto vystúpenie započítava do limitu kampane.

Takisto podľa pohybov bola FB reklama naposledy platená 19.10.2022 a odvtedy podľa stránky bolo sponzorovaných ďalších 7 príspevkov z toho dva medzi 100-199 eur a zvyšných päť do 100 eur. To bude spolu predstavovať ďalších približne 400 eur.

Existujú, samozrejme, ešte aj ďalšie náklady na kampaň, o ktorých viem, a ktoré neboli hradené z transparentného účtu, ale určite sa budú započítavať do celkovej sumy. Odhadom ide o niekoľko tisíc eur, ale zatiaľ ich nebudem presnejšie menovať, aby sa nedali identifikovať. Už po započítaní nákladov uvedených v tomto článku prekročia náklady kampane zákonom stanovený limit 100 000 eur a to iba v položkách, ktoré sú oficiálne priznané alebo o ktorých mám vedomosť.

Táto kampaň podľa priznanej sumy je po Vallovi a Kusom tretia najvyššia v Bratislavskom kraji (https://volby.transparency.sk/grafy) a ôsma (a po započítaní iných bezodplatných plnení) možno aj štvrtá najvyššia komunálna kampaň na celom Slovensku (https://volby.transparency.sk/grafy/kampane).

Komunálnej politike sa venujem už dvanásať rokov a za tú dobu som odhalil a hlavne preukázal množstvo podvodov, klamstiev a zlodejín. Keby všetko bolo tak, ako pán Kližan oficiálne deklaruje, nerozumiem, prečo má problém ukázať reálne faktúry, za čo a koľko zaplatil. Takéto vyhováranie a skrývanie sa podľa môjho názoru dosť jasne indikuje, že niečo s financovaním tejto kampane nebude v poriadku.

Tak ako uviedol pán Kližan v októbri roku 2021 pre SPORT24 tu (https://sport24.pluska.sk/tenis/ostatne/klizan-namiesto-tenisu-kryptomeny-politika-pocas-pandemie-som-bol-minuse-180-tisic-rocne), na otázku ako sa dostal ku kryptomenám:

”Rozmýšľal som, čo by som mohol robiť, kde by som mohol zarábať, nemusel by som pri tom pohnúť prstom a mohol by som mať vyložené nohy. Toto mi prišlo ako jediné, čo spĺňa tieto podmienky.“

Pravdepodobne si medzičasom začal myslieť, že funkcia starostu Petržalky by bola druhá vec, ktorá by spĺňala jeho podmienky. Asi z niečoho treba živiť Lambo alebo iný nezmysel, čo je podľa jeho vlastných vyjadrení jedinou vecou, ktorá ho v živote napĺňa.

https://www.cas.sk/clanok/880237/klizan-priznal-financne-tazkosti-luxusu-sa-zbavit-nechce-predat-lambo-to-sa-radsej-zastrelim//

Ak by mal niekto vedomosť o ďalších nákladoch na kampaň pána Kližana, ktoré tu nie sú uvedené, napíšte mi, prosím, správu na FB k tomuto článku. Ďakujem.

Keďže som bol aj ja kandidátom na starostu, tak uvediem moje náklady na kampaň. Zhruba rok pred voľbami som uvažoval, že skúsim voľby bez kampane. Po zverejnení finálneho zoznamu protikandidátov som sa rozhodol, že tento rok si transparentný účet nezriadim. Z toho vyplýva, že priame platby na svoju kampaňou som žiadne nevykonával. Nemal som žiadne bilbordy, žiadnu reklamu na facebooku, … . Všetko som si robil “na kolene” s pomocou ženy a pár kamarátov. Do kampane preto budem mať započítané nepeňažné plnenia vo výške cca 1 000 eur. V nej bude pomerná časť za doménu a hosting stránky www.janhrcka.sk, ktorá slúžila dva mesiace ako volebná ale zaplatená a prevádzkovaná je celoročne už niekoľko rokov. Tak isto som dostal priestor v jednych predvolebných novinách. Ďalej táto suma zahŕňa prácu mojej manželky a kamarátov. Síce to robili zadarmo a iba pár hodín, ale v zmysle zákona ich obvyklú cenu práce do nákladov svojej kamapane započítam.